• Facebook
 • YouTube
| Sdílet |

úvod » Nabídka práce » Jak se připravit na pracovní pohovor

Jak se připravit a chovat u pracovního pohovoru

 • Patříte mezi ty šťastné, kteří dostali pozvánku k pracovnímu pohovoru s personalistou?
 • Gratulujeme, jste téměř ve finále, ale to nejdůležitější je však ještě před vámi.
 • Víte, jak se máte u pohovoru chovat?
 • To, jak přijdete oblečení je jedna část úspěchu, tou další je pak vaše vystupování a také nepodcenění přípravy.
 1. Dostavte se včas, nejlépe 5 až 10 minut před začátkem, ale rozhodně ne zase o mnoho dříve. Proto si zjistěte, jak se dostanete do místa, kde se pohovor koná a jak dlouho Vám bude trvat cesta.

 2. Pokud se nemůžete na pracovní pohovor dostavit v čas nebo vůbec, vždy se co nejdříve omluvte.

 3. Vyhraďte si na pohovor dostatek času (obvykle může pohovor trvat 1 – 2 hodiny, není tudíž dobré dávat si několik pohovorů v jeden den).

 4. Základem dobrého dojmu je přijít hezky upraven v dobře padnoucím oblečení a v čité obuvi. Zvolte správné oblečení podle pozice, na kterou se hlásíte. Není dobré být příliš nedbalý, ale ani příliš nápadný.

 5. Dávejte si pozor na pach z úst a pot. S parfémy opatrně! Příjemná vůně je pozitivní, když to však přeženete, tak toho příliš nezískáte.

 6. Vždy si vypněte mobilní telefon.

 7. Při setkání nepodávejte ruku jako první. První ruku podává vždy ten, kdo je starší a v tomto případě, kdo je společensky významnější. Podaná ruka by neměla být žádná leklá ruka, ale také by neměla lámat kosti.

 8. Pohovor vždy vede druhá strana. Vyčkejte na otázku, mluvte, až dostanete prostor a rozhodně neveďte dlouhé monology. Odpovídejte jasně, stručně a k věci.

 9. Snažte se uvolnit a být sami sebou. Je to těžké, ale je to nejlepší, co vám může prospět.

 10. Při komunikaci neuhýbejte očima.

 11. Mluvte jasně, zřetelně, nešeptejte, ani nehuhlejte. Mluvte klidně, stručně, a pokud je to vhodné, tak se nezapomínejte i usmívat. Pozor – nebuďte příliš žoviální, ani přespříliš vtipní, nepůsobí to moc dobře.

 12. Pokud je otázka obtížná mluvte pomalu a s rozmyslem. Když odpověď neznáte, tak to raději přiznejte, než abyste řekli nějakou hloupost.

 13. Vždy odpovídejte pravdivě.

 14. Připravte si konkrétní odpověď, na dotaz jaké jsou vaše finanční požadavky.

 15. Na pohovor si vezněte sebou občanský průkaz, všechny řidičské a strojní oprávnění, doklady o vzdělání, o školení a další doklady, na které se v životopisu odkazujete.

 16. Pracovní pohovor by vás neměl zaskočit, proto je potřebná příprava odpovědí na možné otázky, které budou s největší pravděpodobností kladeny. Uvědomte si své silné i slabé stránky a schopnosti a prohlédněte si zpětně svůj životopis, zda můžete odpovědět na vše, co jste napsali.

 17. Na pohovor vždy běžte připravení. Předem si zjistěte o firmě, co nejvíce informací, jak je velká, čím se zabývá, jaká je její firemní kultura a strategie. Podívejte se na webové stránky firmy, přečtěte si něco o historii společnosti, nabízených produktech, službách i informace o dodavatelích či konkurenci.

 18. Znovu si projděte inzerát, abyste věděli, o jakou pozici se přesně jedná. Porovnejte své schopnosti s požadavky dané pozice. Ujasněte si, z jakého důvodu se na tuto pozici hlásíte.

 19. Nechte si na pohovoru osvětlit náplň práce dané pracovní pozice, o kterou se ucházíte.

 20. Připravte si také kontaktní osoby, které o Vás mohou případně poskytnout reference. Měl by to být váš nadřízený či úzce spolupracující kolegové z bývalého zaměstnání.

 21. Na závěr pohovoru obvykle dostanete příležitost klást otázky. Dotazy je dobré si před pohovorem předem připravit v písemné podobě a snažit se zjistit co nejvíce informací, které vás zajímají o nové pozici.

 22. Měli byste dostat také informaci o dalším průběhu výběrového řízení, pokud vám nebude dána automaticky, zeptejte se.

 23. Nezapomeňte si sebou vzít kopii svého životopisu a papírový blok s tužkou, abyste si mohli dělat poznámky

  Zlatá rada na konec: “Nebojte se ukázat své pravé já a nechejte svoji pravou osobnost zazářit“


Designed by varanasi Co., s.r.o.

EEI

Copyright ©2012 SALVATOR STŘECHY s.r.o.